شناسه خبر :۴۴۸۰

اردوهای جهادی؛ راهکاری زودبازده برای رفع محرومیت تاریخی آذربایجان غربی

برگزاری اردوهای جهادی دانشجویان، دانش آموزان، طلاب، پزشکان و دیگر اقشار و اصناف یک راهکار زودبازده برای رفع بسیاری از محرومیت‌های آذربایجان غربی است.
نسخه مناسب چاپ[اردوهای جهادی؛ راهکاری زودبازده برای رفع محرومیت تاریخی آذربایجان غربی]

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بسیج سازندگی به نقل از خبرگزاری تسنیم از ارومیه، استان آذربایجان غربی در شمال غرب ایران جزو استان‌هایی است که دومین شهر محروم کشور را به نام خود ثبت کرده و صدها روستای مرزی و دورافتاده دارد که فقط می‌توان با کارهای جهادی به عمران و آبادی آنها پرداخت والا اگر بنا باشد به برنامه‌های روی کاغذ دولت‌ها دلخوش کرد، باید ۴۰ سال دیگر هم صبر کرد تا رنگ محرومیت از برخی شهرها و روستاهای این منطقه زدوده شود.

در این میان هماهنگی و همراهی دولت با بسیج سازندگی می‌تواند به روند برگزاری اردوهای جهادی بیشتر کمک کرده و سبب ایجاد شتاب، تنوع و وسعت در برگزاری این اردوها در اقصی نقاط استان آذربایجان غربی باشد.

تابستان امسال همچون چند سال اخیر ده‌ها اردوی جهادی در گوشه و کنار این منطقه برگزار می‌شود که در صورت همراهی دولت می‌تواند به حل بسیاری از مشکلات مناطق محروم منجر شود.

ضرورت استفاده دولت از ظرفیت اردوهای جهادی

درست به همین خاطر است که مسئول بسیج سازندگی سپاه شهدای آذربایجان غربی معتقد است باید مسئولان دولتی از ظرفیت اردوهای جهادی و طرح هجرت عملی‌تر حمایت کنند تا قسمتی از کارها انجام شده و اوقات فراغت جوانان در تابستان امسال بهتر از گذشته پر شود.

سرهنگ شهروز حیدریان می‌گوید: رهبر معظم انقلاب اسلامی بر برگزاری اردوهای هجرت و بسیج سازندگی بسیار تأکید کرده‌اند که اهمیت این مهم را بیش از هر موضوع دیگری به همگان نشان می‌دهد که اوقات فراغت جوانان را تشکیل می‌دهد.

به گفته وی، امروز یکی از دغدغه‌های بزرگ این است که این اردوها می‌تواند نقش مؤثری در پر کردن این اوقات داشته باشد؛ بنابراین باید تعلق خاطری که توسط جوانان در این اردوها مشاهده می‌شود قدر دانسته شود.

مسئول بسیج سازندگی سپاه شهدای آذربایجان غربی می‌افزاید: انتظار می‌رود مسئولان دولتی از ظرفیت اردوهای جهادی حمایت کنند که می‌توان به مرمّت ۲۰۰ تا ۳۰۰ مورد مدرسه در سطح استان اشاره کرد که خدمت بزرگی به آموزش و پرورش استان و آحاد مختلف جامعه است.

وی با اشاره به اینکه هدف ما از این اردوها در وهله نخست پر کردن اوقات فراغت جوانان است، تصریح کرد: حمایت ما از این اردوها باید افزایش یابد؛ چراکه خلأ حمایت از اردوهای جهادی و هجرت بسیار ناچیز است و امید می‌رود از چنین ظرفیت‌های چشم پوشی نشود.

مرمّت و بازسازی مدارس در اردوهای جهادی

بنابر گفته حیدریان توانمندی بالقوه ای که در جوانان ما نهفته است باید شکوفا شود؛ چرا که این جوانان آینده دار و زمامدار کشور و حکومت هستند و از این رو باید کارهایی را از امروز به جوانان سپرد.

وی با اشاره به برخی فعالیت‌های انجام شده در قالب اردوهای جهادی می‌افزاید: در بحث مرمّت و بازسازی مدارس بیش از ۳ هزار مدرسه از ارائه خدمات توسط اردوهای جهادی منتفع شده‌اند.

مسئول بسیج سازندگی سپاه شهدای آذربایجان غربی با تأکید بر اهمیت همراهی همه دستگاه ها با برگزارکنندگان اردوهای جهادی می‌گوید: مثلاً جهاد کشاورزی نیز می‌تواند در این میان گوشه‌ای از کارها همانند ایاب و ذهاب را انجام دهد؛ گرچه اعضای اردوهای جهادی انتظارات زیادی ندارند بلکه انتظار می‌رود برنامه‌ها و عرصه‌هایی که تعریف می شود تا کار جهادی انجام شود باید طوری باشد تا بتوانیم اقدامات خود را به خوبی پیش ببریم.

تعریف سازوکارهای قانونی برای ادارات در حمایت از اردوهای جهادی

وی تصریح می‌کند: سازوکارهای قانونی برای بسیج سازندگی فراهم شده و امروز به عنوان دستگاه اجرایی شناخته می‌شود از این رو دستگاه‌های دولتی می‌توانند برنامه‌های خود را به بسیج سازندگی واگذار کنند تا بتوان در بخش‌های عام‌المنفعه کارهای را پیش برد و امروز توان خود را در تمامی زمینه‌های نشان داده‌ایم.

حیدریان می‌گوید: در بخش فنی و حرفه‌ای، دامپزشکی، برنامه‌های فرهنگی توسط اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، ورزش و جوانان و دیگر بخش‌ها می‌توان با برنامه‌هایی اوقات فراغت سالمی را برای مردم منطقه ایجاد کرد که بسیاری از اوقات توسط اردوهای جهادی چنین برنامه‌هایی برگزار می‌شود که انتظار می‌رود دستگاه‌های دولتی چنین کارهایی را در دست بگیرند.

وی خاطرنشان کرد: اداره امور عشایر نیز با ارائه خدمات پزشکی، اداره تبلیغات اسلامی با اعزام مبلغان دینی و روحانیون و هر دستگاهی که می‌تواند دست ما را در این بحث یاری کند در خدمتشان هستیم تا این اردوهای را به نحو احسن به سرمنزل مقصود برسانیم.

تخصصی سازی اردوهای جهادی

در سوی دیگر ماجرا دولت نیز انتظاراتی از برگزارکنندگان اردوهای جهادی دارد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان غربی معتقد است مسئولان بسیج سازندگی استان باید اردوهای جهادی را با به‌کارگیری افراد متخصص به صورت تخصّصی اجرا کنند.

علیرضا رادفر می‌گوید: جوانان داوطلبی که خواستار سازندگی در بخش‌های محروم هستند می‌توانند در اردوهای جهادی تلاش خود را به کار گیرند؛ بنابراین بسیج سازندگی باید آمادگی و توان خود را به دستگاه‌های دولتی اعلام کنند تا مشاهده کنیم چه کارهایی می‌توان کرد و همچنین باید ادارات موارد پیشنهادی را مورد مطالعه دهند تا بتوان اقدامات را به بسیج سازندگی واگذار کرد.

به گفته وی باید در این اردوها تخصّص مورد توجه قرار گیرد تا دانشجویان و افراد را در کارهای تخصصی مربوط به رشته‌های درسی و کاری خود ارائه خدمات کنند و لازمه این اقدام بر این است که بسیج سازندگی برنامه‌ها و تخصص افراد را ایراد کند تا بتوان به خوبی برنامه ریزی کرد.

وی تصریح می‌کند: باید از توان بسیج سازندگی و نیروهای داوطلب به خوبی استفاده کرد و در بخش‌های تخصّصی برنامه‌های خود را پیش برد.

به اذعان رادفر، بسیج سازندگی در بخش دانش آموزی مشکلی ندارد و آموزش و پرورش آذربایجان غربی با تمام توان آماده حضور در اروهای جهادی و هجرت است؛ اگرچه گروه‌های جهادی با اردوهای بسیج سازندگی که برای فصل تابستان تعریف شده متفاوت است و پروژه‌هایی که برخی اوقات به بسیج سازندگی واگذار می‌شود به صورت امانی صورت می‌گیرد و نباید مباحث با یکدیگر تداخل داشته باشند.

اردوهای جهادی؛ تابلوی اخلاص و ایمان جوانان مؤمن ایرانی

در همین ارتباط جانشین سپاه شهدای آذربایجان غربی می‌گوید: آشنایی جوانان با کارگروهی در اجتماع، ایجاد محیط سالم و با نشاط در عرصه‌های کار، ایجاد محبوبیت در بین آحاد مختلف مردم، پاسداری از ارزش‌های انقلاب اسلامی، تسریع در روند اجرایی کارهای عمرانی و کمک به کاهش هزینه‌های دولت از جمله اهداف ماست.

به گفته سردار الله‌وردی داداش زاده در سال ۹۶ تعداد ۶۰۵ گروه جهادی در سطح استان فعالیت کرد که تعداد نفرات آنها بیش از ۱۱ هزار نفر است.

وی می‌افزاید: تعداد ۶ هزار نفر را این تعداد را آقایان و ۴ هزار نفرشان را بانوان تشکیل می‌دهند و برخی اوقات نیز اردوهای مهمان پذیرش می‌شود که سال گذشته تعداد ۴ گروه را در استان پذیرفتیم.

جانشین سپاه شهدای آذربایجان غربی می‌گوید: پارسال ۳۰ گروه از تعداد یاد شده به مناطق زلزله زده کشورمان عازم شدند که بیش از ۳۰۰ نفر بودند  تا اقدامات واگذار شده در ۲۲ روستا را به سرانجام برسانیم و تیم‌های پزشکی ۳۲ گانه نیز در مناطق محروم حضور یافته و خدمات رسانی کردند.

وی با اشاره به نحوه برگزاری اردوهای طرح هجرت نیز می‌گوید: تعداد ۳۳۹ مدرسه با هماهنگی آموزش و پرورش استان آماده حضور این گروه‌ها شده اند که در بحث فضاسازی، رنگ آمیزی و شادابی مدارس خدمات رسانی لازم انجام می شود.

به گفته داداش زاده، اردوهای جهادی در ۹۷ با مشارکت بیش از ۱۰ هزار نفر انجام می‌شود که به مناطق محروم اعزام می‌شوند و در بازه‌های زمانی، یک روزه، سه روزه، هفت روزه و ده روزه به این مناطق خدمات رسانی می‌کنند.

 

    دیدگاه ها

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.