شنبه 1401/06/05 - 22:57
خانم بدیع
استان آذر غربی
یک کارآفرین در آذربایجان ‌غربی

از پرورش شتر تا شترمرغ توسط کارآفرین ارومیه‌ای

یک کارآفرین در آذربایجان ‌غربی با تاکید بر لزوم حمایت مسئولان از پرورش شتر در استان، گفت: گوشت شتر دارای طبع گرم بوده و به عنوان عامل موثر در دفع ویروس کرونا شناخته می‌شود.

محمد اکرمیان از کارآفرین‌های نمونه و فعال در زمینه پرورش شتر در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی بسیج سازندگی  در ارومیه، با بیان اینکه از سال 89 فعالیت در زمینه پرورش دام و طیور را آغاز کرده است، اظهار داشت: علاوه بر شتر، شترمرغ نیز پرورش دادم، اما بعدها فقط بر روی شتر تمرکز کرده و فعالیت اولیه را با 25 تا 30 میلیون تومان و با دو نفر شتر آغاز کردم، به طوری که در حال حاضر علاوه بر پرورش، در زمینه کشتار و تهیه محصولات یعنی گوشت، شیر و دوغ نیز فعالیت می‌کنم.

 وی یکی از مزیت‌های پرورش شتر را عمر طولانی آن عنوان کرد و گفت: فعالیت در این زمینه نه‌تنها منافع مادی دارد، بلکه می‌توانم سرمایه‌ام را برای فرزندانم به ارث بگذارم، چرا که شتر به خاطر مقاومت بالا، عمر طولانی داشته و در بین فعالان این عرصه می‌بینم که شترها را از پدرشان به ارث برده و شغل‌شان را ادامه داده‌اند.

 این کارآفرین با بیان اینکه علاوه بر خودم برای چهار نفر در مرکز عرضه و فروش همچنین دو نفر در دامداری اشتغال ایجاد کرده‌ام، گفت: هم اکنون بین سه تا هشت میلیون تومان به کارگران حقوق پرداخت می‌کنم و اخیرا نیز یکی از چهره‌های سرشناس شهر فعالیت در این زمینه را آغاز کرده است که به وی مشاوره می‌دهم.

 وی ادامه داد: همچنین برای ترویج این حرفه در سطح شهر نیز علاقه مند هستم، چرا که به نوعی یک زنجیره در این صنف شکل می‌گیرد و در صورت توسعه این فعالیت در استان، برای تهیه شتر و متعلقات آن مجبور نخواهیم بود، به سایر استان‌‌ها و شهرها سفر کنیم.

اکرمیان ضمن تقدیر از رئیس سازمان بسیج سازندگی آذربایجان غربی سرهنگ رحمانی برای حمایت‌های صورت گرفته، بیان داشت: تیم رسانه‌ای این سازمان برای تهیه فیلم به محل فعالیت ما مراجعه کردند که در نهایت فیلم ضبط شده در صدا و سیما و شبکه‌های اجتماعی پخش شد که در فروش ما و جلب اعتماد مردم تاثیر مثبتی داشت، همچنین بسترهای لازم را برای حضور ما در نمایشگاه‌ها و معرفی صنف‌مان فراهم کرده‌اند.

گوشت شتر در دفع ویروس کرونا موثر است

 وی ادامه داد: با وجود اینکه این گوشت دارای طبع گرم بوده و به عنوان عامل موثر در دفع ویروس کرونا شناخته می‌شود و در طب سنتی نیز مورد توصیه قرار گرفته است، فقط مبلغ ناچیزی از بقیه گوشت ها گران تر است..

 اکرمیان در ارتباط با تاثیر کرونا در کسب و کار خود، اظهار کرد: در سه ماه نخست شیوع کرونا، مانند سایر کسبه ما نیز از قانون تبعیت کرده و تعطیل کردیم، اما پس از آن به دلیل اینکه برای پیشگیری و درمان کرونا از مواد غذایی باطبع گرم استفاده می‌شود با استقبال قابل توجهی روبه‌رو شدیم.

 وی ضمن اشاره به اینکه یک باور نادرست وجود دارد که شتر فقط در مناطق گرمسیری می‌تواند رشد و نمو کند، حال آنکه به این شکل نبوده و آذربایجان غربی به ویژه حومه دریاچه ارومیه، طبیعت، آب و هوای مناسبی برای فعالیت دارد، گفت: همچنین به دلیل تراکم اندک این حیوان، عدم ابتلای آن به بیماری شایع تب برفکی، فعالیت در این زمینه را به افراد علاقه‌مند توصیه می‌کنم؛ همچنین مهم‌ترین مشکل دامداران تهیه علوفه به قیمت گزاف است، اما این دشواری درباره شتر وجود ندارد، هزینه نگهداری و تلفات بسیار کم است.

افزودن دیدگاه جدید

About text formats

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.